Něco z historie hodinek

Hodiny a hodinky, Něco o historii

Počítal jsi někdy, kolikrát za den ses podíval na hodinky ?

Náš každodenní život plyne pod vlivem času. Když chceme chytit autobus, jít do školy nebo na schůzku s přáteli, musíme sledovat čas. Pomáhají nám v tom hodiny a hodinky, které ukazují čas ručičkami na ciferníku nebo měnícími se číslicemi. Kdysi lidé sledovali čas podle střídání dne a noci a ročních období. Později vynalezli jednoduché hodiny sluneční, vodní, přesýpací. Největší rozkvět nastal mezi 15. a 17. stoletím spolu s objevením hodinového stroje a kyvadla. Chod hodin je založen na pravidelném opakování nějakého pohybu. Zdrojem kmitů může být kyvadlo (u mechanických hodin) nebo krystal křemíku (u elektronických hodin).

SLUNEČNÍ HODINY

Sluneční hodiny se skládají z upevněné tyčky a ciferníku. Čas ukazuje stín, který vrhá tyč na ciferník. Sluneční hodiny vynalezli v Egyptě asi před 5 000 lety. Tento způsob měření času je tedy jeden z nejstarších.          

VODNÍ HODINY

Voda protéká soustavou nádob a měnící se výška vodní hladiny nebo pohybující se plovák ukazuje plynutí času. Čínské vodní hodiny jsou přibližně ze 14. století.                

KYVADLOVÉ HODINY

Italský učenec Galileo Galilei roku 1580 pozoroval, že při jednotlivých délkách kyvadla trvají výkyvy stejně dlouho. Napadlo ho, že by se tento pravidelný pohyb mohl využít na regulaci chodu hodin. Ale uplynulo více než 70 let, než nizozemský matematik a fyzik Christiaan Huygens sestrojil roku 1657 první kyvadlové hodiny.                    

ATOMOVÉ HODINY

I kdyby atomové hodiny, založené na kmitání atomů, šly více než milion let, jejich odchylka od skutečného astronomického času by nepřesáhla jednu sekundu. Jsou to nejpřesnější hodiny, jaké známe. Používají je vědci, když potřebují mimořádně přesně odměřit krátký časový úsek.      

DIGITÁLNÍ HODINKY

Digitální hodinky jsou poháněny elektrickou energií z baterie a jejich přesnost zabezpečuje drobný krystal křemíku. Elektrická energie nutí krystal kmitat mnohotisíckrát za sekundu. Mikročip mění tento vysokofrekvenční signál na jiný, který můžeme vnímat zrakem – na číslice. Ty se na displeji mění každou sekundu, a tak tyto hodinky ukazují čas velmi přesně.    

MECHANICKÉ HODINY

První přenosné mechanické hodiny, poháněné pružinami byly sestrojeny v Německu kolem roku 1500.do dějin vešly pod názvem Norimberské vejce, podle pouzdra ve tvaru vajíčka.            

ORLOJ

Tyto nádherné hodiny na věži Staroměstské radnice v Praze ukazují nejen hodiny a minuty, ale i znamení zvěrokruhu a fáze Měsíce.