Jak to funguje?
V současnosti používá švýcarský hodinářský průmysl dvě souběžné technologie: elektronickou technologii s analogovými quartzovými hodinkami (někdy kombinovanými s digitálním displejem) a tradičnější technologii mechanických hodinek, jejíž počátky sahají až do 14. století. Z hlediska objemu dnes tvoří elektronické, baterií poháněné hodinky, především analogového typu téměř 90% výroby průmyslu. Mechanické výrobky představují 10%, ale jejich význam pro vývoz je zásadní, protože tyto hodinky svou hodnotou představují více než 45 % vývozu švýcarských hodinek.
U analogových quartzových hodinek je srdcem hodinek integrovaný obvod s velkým počtem elektronických dílů umístěných společně na desce velké jen několik mm2. Zdrojem energie je miniaturní baterie, která vydrží několik let. Čas určuje křemenný oscilátor, který převádí energii dodávanou baterií na elektrické kmity. Quartzové hodinky jsou mimořádně přesné díky vysoké frekvenci kmitů (32 kHz); jejich roční odchylka činí pouze jednu minutu ročně, což je méně než sekunda denně. V tomto oboru existují dva hlavní druhy výrobků:1. Hodinky s analogovým displejem (s ručkami), 2. Hodinky s digitálním displejem; které jsou vybavené displejem z tekutých krystalů, který dostává impulsy potřebné pro zobrazení času přímo z integrovaného obvodu. Mechanický přenos neexistuje. Elektronické (quartzové) hodinky 1. Baterie dodávající energii 2. Integrovaný obvod ovládající křemenný krystal a krokový motor 3. Oscilující krystal dělící čas 4. Seřizovací zařízení, které reguluje kmitočet 5. Krokový motor převádějící elektrické impulsy na mechanický pohyb 6. Převodové soukolí aktivující hodinové, minutové a sekundové ručky 7. Analogový displej Tyto dva typy výrobků se někdy kombinují dohromafy, a tak vznikají hodinky s dvojím displejem, které jsou zvlášť užitečné pro měření krátkých časových intervalů.
Tradiční mechanické hodinky se vyrábějí asi ze 130 dílů namontovaných ve třech hlavních kompletech, a sice zdroj energie, regulační část a ciferník. Počet částí dílů je mnohem vyšší u tzv. složitých hodinek (ukazují datum, měsíční fáze, mají vratnou ručku, atd.). “Ebauche” (asi 60 dílů) je vybavena regulačními a některými jinými díly, vytváří pohyb, jinak řečeno jde o vnitřní mechanismus hodinek, který umožňuje udržovat stálé napětí péra, jakmile bylo jednou manuálně nebo automaticky (pohybem zápěstí s hodinkami) nataženo a reguluje ciferník pomocí ruček (hodiny, minuty, sekundy). Hodinky jsou hotové, když se na hodinový stroj nasadí ciferník, ručky a uloží se do pouzdra. Mechanické hodinky 1. Pouzdro/hlavní péro dodávající energii 2. Převody převádějící energii 3. Krokové ústrojí, které rozděluje impulsy 4. Setrvačka a vlásek, jejichž kyvy dělí čas 5. Natahovací hřídelík pro manuální natahování a nastavování 6. Kyvné závaží pro automatické natahování 7. Kyvné závaží pro automatické natahování 8. Převody aktivující hodinovou, minutovou a sekundovou ručičku.
Nedávno vznikl kombinací těchto dvou technologií nový typ hodinového strojku, který funguje jako tradiční quartzový strojek, avšak svou energií získává stejným způsobem jako při samonátahu strojku (samonátahové hodinky s quartzovou přesností). Způsob fungování je jednoduchý, ale revoluční: kyvné závaží napíná hlavní péro, které uvolňuje a spouští mikrogenerátor převádějící mechanickou energii na elektrickou. Tato energie se potom akumuluje v kondenzátoru. Systém funguje spíše jako tradiční quartzové hodinky, což znamená, že dodávku energie ovládá integrovaný obvod, který také vydává impulsy pro krokový motor.